Aktualności

Receptura (nie) w każdej aptece
18 sie 2015
Czy każda apteka ogólnodostępna powinna obowiązkowo wykonywać leki recepturowe? A może lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie modelu, w którym leki recepturowe przygotowują wyspecjalizowane apteki i certyfikowane laboratoria? Receptura i jakość leków recepturowych w aptece będzie jednym z najważniejszych tematów Kongresu Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA, który odbędzie się 11-12 września br. we Wrocławiu.
 
W środowisku farmaceutów nie ma jednomyślności, jeśli chodzi o prowadzenie receptury aptecznej. Podczas gdy dla jednych jest to kwintesencja zawodu farmaceuty, dla innych – przeżytek. Zwolennicy i przeciwnicy obowiązkowej receptury w każdej aptece ogólnodostępnej mają swoje argumenty.
Samorząd aptekarski powołuje się na obowiązujące przepisy, które nie różnicują aptek ogólnodostępnych na te, które zaopatrują pacjentów w leki recepturowe i te, które ich nie wykonują. Apteka, jak podkreśla prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz, jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której oprócz wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, sporządzane są leki recepturowe, leki apteczne, a także udzielane są informacje o produktach leczniczych i wyrobach medycznych. Sporządzanie leków recepturowych jest zatem obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, których trzeba przestrzegać.
Wielu farmaceutów zwraca jednak uwagę na wysokie koszty związane z prowadzeniem receptury aptecznej. Za podstawowe wyposażenie aptecznego laboratorium, bez którego nie można uzyskać pozwolenia na uruchomienie apteki, trzeba zapłacić ok. 12-15 tys. zł. A jeśli apteka zamierza wykonywać leki jałowe, musi jeszcze zainwestować w zakup komory laminarnej i sterylizatora, co podraża koszty uruchomienia receptury aptecznej do ponad 20 tys. zł. Do tego dochodzi koszt zakupu surowców. Nie dla każdej apteki jest to opłacalne przedsięwzięcie.
Nie każda apteka może pozwolić sobie na pełny profil produkcji leku recepturowego. Substancje do jego wytworzenia oraz oprzyrządowanie nie są tanie. Utrzymanie sterylnych warunków w recepturze również kosztuje. Najdroższe w wytworzeniu, a jednocześnie najbardziej wymagające sterylności i dokładności wykonania są leki oczne oraz leki zawierające antybiotyki – mówi mgr farm. Adam Dobecki z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Farmaceutów PERSPEKTYWA 2030, kierownik apteki w Szczecinie.
Na jakość leku recepturowego, jak tłumaczy, wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to: odpowiednia aseptyka, pewne i sprawdzone substancje oraz wiedza i duża praktyka osoby wykonującej lek recepturowy. W jego aptece średnio wykonywanych jest ok. 20 leków recepturowych dziennie i są to leki w różnych postaciach, od syropów, poprzez mikstury, maści, po globulki.
Każda z tych postaci wymaga innego podejścia i czasu poświęconego na wykonanie. Najprościej i najszybciej wykonuje się mikstury i syropy. Najtrudniej i najdłużej globulki. Przygotowanie miejsca pracy i wytworzenie leku to proces złożony, wymagający skupienia i czasu. Średnio jeden lek recepturowy wymaga około 10 minut w przypadku syropu i około pół godziny w przypadku czopków – dodaje Adam Dobecki.
Nie brakuje głosów, że należy odejść od wymogu prowadzenia receptury w każdej aptece ogólnodostępnej i przyjąć model funkcjonujący już w niektórych krajach UE, gdzie leki recepturowe wytwarzane są przez wyspecjalizowane apteki i certyfikowane laboratoria. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest m.in. mgr farm. Piotr Merks, z Katedry Technologii Postaci Leku, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy. Jego zdaniem warto skorzystać z doświadczeń Finlandii i Wielkiej Brytanii – recepturą zajmują się tam po dwie wyspecjalizowane firmy, które realizują recepty lekarskie dla pacjentów z całego kraju.
Receptura jest bardzo obciążająca dla indywidualnych aptek, dlatego jestem za tym, żeby i u nas zajmowały się nią dwie spółki, przestrzegające odpowiednich standardów i dbające o wysoką jakość tych leków – uzasadnia swoją opinię Piotr Merks. – Uznajmy rzeczy uznane, które już od lat doskonale funkcjonują w innych krajach Europy Zachodniej i przestańmy wyważać otwarte drzwi poprzez naginanie prawa w Polsce pod kątem własnych interesów. Pamiętajmy: pacjent jest najważniejszy i zasługuje na otrzymanie najlepszej opieki w naszych aptekach!
 
Program Kongresu Farmacja 21, lista wykładowców oraz rejestracja na stronie farmacja21.pl. Do 7 września można się rejestrować online i skorzystać ze zniżki w wysokości 50 zł w opłacie.
 
Dodatkowych informacji udziela:
Mgr farm. Krzysztof Góra
Kierownik Biura Organizacyjnego Kongresu Farmacja 21
e-mail: k.gora@ocinfo.pl, tel. + 48 22 279 49 04

BIURO ORGANIZACYJNE KONGRESU

OCI Sp. z o.o.

ul. Adama Mickiewicza 9 lok. 4U
01-517 Warszawa
www.ocinfo.pl

TELEFON:

22 279 49 02 

E-MAIL: